Milas Ören Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Milas Ören tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Milas Ören ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Milas Ören tanıtım sayfası.
 
 
Milas Ören Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Keramos'un arkaik çağdan başlayarak o zaman Akdeniz'de etkili Helenleşme sürecinin dışında kalmamış olduğunu, Helenleşme sürecinin M.Ö. 7 - 6. yüzyıllarda başlamış olabileceği, ele geçen Yunan tipi Arkaik yontularda görülmektedir. Helenistik döneminde deniz aşırı ülkelerle örneğin, Mısır ile doğrudan ve dolaylı ilişkiler kurduğunu özellikle de Romus dönemindede adını Asia eyaletinde duyurduğunu görüyoruz. Keramos kenti M. Ö. 5. yüzyılda üyesi olduğu Attika - Delos deniz birliğine 1,5 talant vergi ödüyordu. Daha sonra Khrysaor birliğine bağlanan şehir arazi ve köylerinin çokluğundan yararlanarak etkin bir konuma gelmeyi başarmıştır. M. Ö. 188'deki Apameia barışı sonucu tüm Karya ile birlikte Keramos'da Rhodos'a verilmiştir. Bu tarihten sonra Keramos'un diğer bir kent ile Sympoliteia anlaşması yaptığı ele geçen bir yazıtta ifade edilmektedir. Ancak bu durumdan hoşnut olmayan kent Rhodos'tan yardım istemek zorunda kalmıştır. Bu yardımı isteyen ve gerçekleştiren kişi de söz konusu yazıtta onurlandırılmıştır. M.Ö. 167-133 Yılları arasında Rodos ile ittifak yapan Keramos M.Ö. 129'da bütün Kayra ile birlikte Romanın Asya Eyaleti sınırlarına dâhil edilmiştir. Romalıların M. Ö. 81'de Pontus Kralı Mithridiates ile yaptıkları savaşta Mithridiates'in tarafını tutan kent Roma'nın zaferi üzerine Stratonikeia'nin egemenliğine bırakılarak cezalandırılmıştır. Ören'de bulunan tarihi eser ve kalıntılar genellikle Karya ve Roma dönemine ait çok sayıda yazıtlar çıkması Roma hâkimiyetini kanıtlamaktadır. Madeni para yapımı M.Ö. 2. yüzyılda başlayarak Roma imparatorluğu dönemine kadar sürmüştür. O dönemlerde Olympia'da aynı gün içinde stadyum, diyaloz ve uzun mesafe koşularının hepsini birden kazanan Polites isimli kişi, bilinen ve adı kent sınırlarını aşan en ünlü Keramos'ludur. Strabon'a göre Keramos M.Ö. 1. yüzyılın sonlarında bağımsız olmayan küçük şehirlerden bir tanesidir. Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olmuştur.
 
 
 

Milas Ören Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Milas Ören için bir öneri ekleyin
Keramos Antik Kenti
Keramos Antik Kenti
Ege kıyılarında kurulan Keramos Antik Kenti, Milas Ören'in en eski yerleşim yeridir. Milas Ören, Keramos'un üzerine kurulmuştur. Antik Kent, sağlam kalıntılarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Kentin Zeus Tapınağı, çeşme binası, kurşunluğu [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 15 Temmuz 2013, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Herakleia Antik Kenti
Herakleia Antik Kenti
Muğla'nın antik dönemden günümüze kadar gelmiş şehirlerinden biridir Herakleia. Bafa Gölü Milli Parkı sınırları içerisindedir. Herakleia Antik Kenti'nin geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. İsmini Yunan mitolojisinin kahramanlarından biri olan Herakles'ten [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 21 Mayıs 2013, Salı - Yorum Sayısı : 1
 
 
Peki Milas Ören hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Alternatif bir tatil için gezginlerin Kabak Koyu hakkındaki görüşlerini okuyabilir, kendi görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

Seyahat Tüyoları